Doskonałość – Z mądrości Ojców Pustyni

Opowiadał abba Jakub: „Poszedłem do abba Matoesa…


       Opowiadał abba Jakub: „Poszedłem do abba Matoesa, a przed odejściem powiedziałem mu: «Wybieram się do Cel». On na to: «Pozdrów ode mnie abba Jana». Kiedy więc przyszedłem do abba Jana, powiedziałem mu:

«Pozdrawia cię abba Matoes». Starzec mi odpowiedział: «Oto abba Matoes jest prawdziwym Izraelitą, w którym nie ma podstępu. W rok później odwiedziłem znowu abba Matoesa i powtórzyłem mu słowa abba Jana. A on mi rzekł: «Nie zasługuję na takie słowa tego starca. Ale to wiedz, że jeżeli usłyszysz starca, który wysławia bliźniego jako lepszego od siebie, taki starzec doszedł do wielkiej miary: bo na tym właśnie polega doskonałość, żeby chwalić bliźniego bardziej niż siebie»”.

 ABBA MATOES
Żył w IV w., a choć przebywał w klasztorze Raithu na Synaju, nad brzegami Morza Czerwonego, był związany ze Sketis. Odznaczał się wielką pokorą. Był kapłanem, choć nigdy nie odprawił Mszy św.
ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.