LUDZIE BOGA – HIOB – DeNews – wrzesień 2016

Foto Relacja i Słowo ze spotkania DeNews z dnia 10.09.2016


Hiob – historia sprawiedliwego człowieka.

Siostro moja bracie

Gdy myślimy o człowieku sprawiedliwym, bogobojnym, miłującym to przed nami staje Hiob. Człowiek Boga. Zawsze wierny Jego nakazom. Zawsze wsłuchany w Jego słowo. Zawsze rozkochany w jego wyrokach. A Bóg z miłością patrzy na Hioba. Błogosławi mu. Błogosławi Jego najbliższym. Lecz pewnego dnia coś się wydarzyło. Coś co sprawiło, że wszystko się skończyło. Po kolei, niczym klocki domino posypał się cały jego majątek. Został z niczym. Jakby tego było jeszcze mało stracił swoje dzieci. Umierały. Patrzył na to. Jego serce rozdzierał ból i bezradność, że nic nie może zrobić. Żadnemu z nich pomóc. Lecz to jeszcze nie koniec. Jakby tego jeszcze było mało sam został dotknięty cierpieniem. Najgorszą z chorób, trądem. Stracił wszystko a teraz jeszcze wszyscy odwrócili się od niego. Został z niczym, został zupełnie sam. Na domiar tego, niczego nie rozumie. Po co, na co, i dlaczego to wszystko.

Siostro moja bracie

Może chcesz powiedzieć, że to historia o Tobie. Może nie tak dosłownie jak Hiob zostałeś dotknięty, potraktowany, co tu owijać w bawełnę rzucony na ziemię. Bo straciłeś kogoś bliskiego. Może męża, żonę, dziecko… Może ktoś ciebie okradł, zabrał co twoje albo przez czterdzieści lat płacił tak, że trudno było związać koniec z końcem. A może przyszła choroba. Cierpi ktoś w twoim domu, w rodzinie, a może ty sam się z nią zmagasz i wszystkim problemami, które ona przynosi. Na końcu zadajesz sobie pytanie. Dlaczego Panie? Dlaczego ja? Dlaczego on? Za co? Po co to? I jak Hiob usiądziesz w samotności i zapłaczesz.

Siostro moja bracie

Hiob był człowiekiem Boga. Do niego należał i co ważniejsze chciał należeć. Przyszli do niego znajomi. Mówili co Ty robisz? Jak Ty możesz wychwalać Boga gdy coś takiego Cię spotyka. Żona spoglądała na męża, na ich wspólną niedolę i mówiła: Bóg nas opuścił, zostawił, zawiódł. Dlaczego mamy go wychwalać i dziękować? Czego uczy nas Hiob? Wierności. Tak wiele dostałem od Ciebie Panie. A teraz gdy spada na mnie nieszczęście to dlaczego miałbym się od Ciebie odwrócić? Przyjmuję wszystko. Nie jest to proste, łatwe i żadnej w tym przyjemności ale zostaję przy Tobie Boże.

Hiob uczy nas wiary, która trwa mimo i wbrew wielu sprawom. Mimo nieszczęść, niepowodzeń, klęsk. Nie tracę wiary, że Bóg jest, że jest dobry, że troszczy się o mnie, że rozumie więcej i widzi dalej niż ja. Hiob uczy nas, nadziei. Ludzie powiedzą nadzieja umiera ostatnia. Hiob nigdy jej nie stracił. Bóg jest sprawiedliwy. On widzi mnie, widzi moją sprawiedliwość, wierność i prawość. Ja wiem on upomni się o mnie. I nadzieja go nie zawiodła. Bóg wynagrodził do poczwórnie.

Hiob uczy nas, że cierpienie jest częścią naszego życia, jednym z jego elementów. Mamy unikać cierpienia, mamy wykorzystywać wiedzę, aby zmniejszyć ból. Czasem jednak rozkładamy ręce i nic nie możemy zrobić. Wtedy, ja wiem to bardzo trudne, trzeba nam przyjąć i ofiarować to cierpienie.

Siostro moja bracie

Życie jest trudne. I jeśli ktoś mówi inaczej, to albo kłamie, albo pracuje w reklamie. Życie jest trudne dlatego zaczynamy od Hioba. Abyśmy zrozumieli i przyjęli z wiarą i miłością do Boga to, co przynosi nam życie. Gdy przyjmiesz postawę Hioba, wtedy możesz zrobić kolejny krok. Krok w stronę prawdziwej, głębokiej relacji z Bogiem.

Na kolejne spotkanie DeNews zapraszamy już 08.10.2016 o godzinie 20:00


 KLIKNIJ NA ZDJĘCIE ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ

ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.