Galeria – Chorwacja – Marija Bistrica

W październiku 2015 roku odwiedziliśmy Matkę Bożą (Czarną Madonnę) w Marij Bistricy. Urocze miejsce. Mała oaza, aby troszkę się wyciszyć.

Marija Bistrica to największe sanktuarium maryjne w Chorwacji, położone w Chorwackim Zagorju, 30 km od Zagrzebia. Cudowna statua czarnej Bogórodzicy, która znajdowała się w kaplicy nad Mariją Bistricą ze względu na niebezpieczeństwo najazdu Turków została zamurowana w kościele, gdzie ponownie ją odkryto w 1684 roku.

Obok kościoła – bazyliki znajduje się Kalwaria z przystankami Drogi Krzyżowej i każdy z nich jest dziełem sztuki znanych chorwackich rzeźbiarzy. Za Kalwarią, w oazie spokoju znajduje się klasztor Bosych sióstr karmelitek. Wszystkie drogi prowadzą do Mariji Bistricy, niektóre szlakami pielgrzymkowymi, górskimi albo trasami rowerowymi od Zagrzebia, Varaždinu i Krapiny.

 

Kliknij na zdjęcie aby przejrzeć galerię.

 

 

ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.