LUDZIE BOGA – AGATA MRÓZ – DeNews – Marzec 2017

Foto Relacja i Słowo ze spotkania DeNews z dnia 11.03.2017


Sędzia zagwizdał. Rozpoczął się mecz finałowy Polska – Turcja. Piłka za piłką. Set za setem. Blok za blokiem. Wyskoki i upadki. Mistrzowskie zagrania i zepsute serwy. Trener prosi o przerwę. Zbiera dziewczyny przy linii bocznej. Tym razem nie daje im porad, jak zagrać co zrobić. On wie, że one to wiedzą. Mówi, że jeszcze tylko chwilka, że zwycięstwo jest w zasięgu ręki. Muszą się skupić. Uwierzyć. Podnosi na duchu. Mobilizuje. Kończy słowami: „Wierzę w was dziewczyny”.

Siostro moja bracie

To było 2003 roku. Polska zdobywa mistrzostwo Europy w piłce siatkowej. Złoty krążek zawisł na szyi Agaty i jej koleżanek. Była filarem swojej drużyny. Liczne kluby szybko zainteresowały się młodą, zdolną zawodniczką.  Potem przychodzą kolejne zwycięstwa.  Kolejne mistrzostwo Europy i mistrzostwa Polski i Hiszpanii. Prezydent odznacza Złotym Krzyżem Zasługi. Trener Niemczyk mówi, że jest to jedna z najlepszych zawodniczek na świecie – szczególnie na pozycji środkowej. Pewnego dnia przychodzi wiadomość. Zła wiadomość, nowotwór. Nie odpuszcza. Dalej trenuje. Daje z siebie wszystko. Wyniki pogarszają się. Trener Niemczyk prosi ją o wyniki badań. Nie przynosi. Zbywa jego prośby. On widzi, że jest coraz słabsza. A ona, że jeszcze nie ma wyników. Agata nie zostawia wyboru trenerowi. Na jednym z treningów ze łzami w oczach wyrzuca ją z drużyny. Chce, aby zajęła się swoim zdrowiem. Na stoku narciarskim poznaje Jacka i 9 czerwca 2017 roku wychodzi za mąż. 12 stycznia 2008 roku mówi, że spodziewa się dziecka. Lekarze łapią się za głowę. Co pani zrobiła? To jest nieodpowiedzialne? Jak mamy teraz panią leczyć? Trzeba przerwać ciążę. Agata nie brała tego pod uwagę. Mówiła: Teraz czuję, że żyję. Teraz czuję, że moje życie nabrało sensu. Mam tylko jedno pragnienie urodzić to dziecko. Inny lekarz podejmuje się prowadzenia Agaty. Odstępują od leczenia, które mogłoby zaszkodzić dziecku. Agata ryzykuje własnym życiem, ale to już nie ma większego znaczenia. Cały świat Agaty i Jacka kręci się wokół życia, które ma przyjść na świat. To walka o każdą chwilę. O każdy dzień dłużej, by donosić ciążę. 4 kwietnia 2008 roku na świat przychodzi jako wcześniak dziewczynka – Liliana. Radość Agaty jest wielka. A zarazem jest tak bardzo słaba, że nie ma siły się nią zajmować. Po walce o Lilianę rozpoczyna się walka o Agatę. Badania. Dawcy krwi. Dawca szpiku. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Niestety wdaje się infekcja. Dwa tygodnie po zabiegu i dwa miesiące po urodzeniu córeczki umiera. Miała 26 lat 9 czerwca dokładnie w 1 rocznicę ślubu, w tym samym kościele i o tej samej godzinie, żegnała ją rodzina i setki ludzi.

Siostro moja bracie

Dlaczego była człowiekiem Boga? Odpowiedź jest prosta. Bo swoje życie postawiła na drugim miejscu. Mimo ciężkiej choroby, mimo pełnej świadomości konsekwencji swojej decyzji. Mówi tak. Tak małemu poczętemu życiu. Dokonała najlepszej z możliwych decyzji. Walczyła o jedno i o drugie życie. O życie córki i o swoje życie. Dokładnie w tej kolejności. Ktoś może powiedzieć, że przegrała walkę, ale to nie prawda. Walkę, która była dla Agaty najważniejsza wygrała. Od pierwszej chwili, gdy tylko dowiedziała się, że jest w ciąży, nad życie, nad własne życie pokochała życie które nosiła w sobie. Pokochała Lilianę, zanim ją zobaczyła. Nad życie i taki tytuł nosi film, który opowiada o jej życiu i o walce, którą wygrała.  Na dwa dni przed śmiercią powie do swojego męża: Gdybym miała jeszcze raz wybierać, wybrałabym tak samo. Jestem szczęśliwa, odchodzę spełniona.

„Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” – J 15,13


  Na kolejne spotkanie DeNews zapraszamy już 8.04.2017 o godzinie 20:00


KLIKNIJ NA ZDJĘCIE ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ

Foto: Pan Michał Wyszomirski

ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.