Ludzie Boga – JOANNA D’ARC – DeNews – maj 2017

Foto Relacja i Słowo ze spotkania DeNews z dnia 13.05.2017


– “Nic więcej wam nie powiem. Mam dobrego Mistrza, czyli Boga; to ku niemu spoglądam we wszystkim, co czynię i ku nikomu więcej.”

Siostro moja bracie

To słowa św. Joanny d’Arc. To słowa, które przyświecały jej przez całe życie. Zapatrzona w Boga. Zasłuchana w Jego słowa. Kierująca się jego wskazaniami.

Czego uczy nas św. Joanna? Zapatrzenia.

Zapatrzona w Boga. Była prostą dziewczyną. Nie potrafiła czytać ani pisać. Wybrał ją Bóg. Przemówił do niej. Nic już nie było ważniejsze od tego. Śmiali się z niej rówieśnicy, że taka pobożna, rozmodlona. Nic sobie z tego nie robiła. Bóg był ważniejszy. Gdy chciała wyruszyć na spotkanie z pana de Baudricourt Rodzice nastawali na nią. Tłumaczyli, prosili, grozili by się uspokoiła, nic nie pomagało.  Uparcie dążyła do celu, bo tego chciał Bóg. Stanęła dziewczyna wśród rycerzy. Nie chcieli jej słuchać. Na wszystko miała jedną odpowiedź. „Bo tak chce Bóg”, „Bo tego żąda od niej Bóg”, „Bo tak powiedział Bóg”. Gdy nie słuchali nadal, sama ruszała do walki. Gdy została oskarżona, mówiła prosto, jasno, że robiła tylko to czego chciał Bóg. Gdy skazana stanęła przywiązana do pala na stosie, poprosiła o modlitwę, poprosiła o krzyż, który jeden z żołnierzy na prędce dla niej z patyków zrobił. Poprosiła by ktoś z krzyżem Chrystus przed nią stanął, aby cały czas mogła go widzieć. Jeden z kapłanów, przyniósł duży krzyż i stanął w miejscu, w którym go widziała, gdy umierała w płomieniach. Św. Joanna uczy nas, bym nie był byle jaki w życiu, byle jaki w wierze. W co jesteś zapatrzony w życiu? Gdzie jest twoje serce? O czym marzysz? Czego pragniesz? Po co się trudzisz w życiu? Dokładnie tam jest twoje serce. Gdy jesteś zapatrzony w Boga. Gdy Jego Słowo jest wyznacznikiem twojego postępowania. Gdy nie wstydzisz się wiary w towarzystwie. Gdy zapatrzony klękasz przed Najświętszym Sakramentem tak jak dziś – to śmię powiedzieć, że coś z tej Joanny d’Arc rozumiesz, rozumiemy.

Siostro moja bracie

Joanna nie miała prostego życia. I nasze życie, życie człowieka wiary do najprostszych nie należy. Joanna wkładała zbroję, siadała na konia, rusza do walki. Stoczyła nie, jedną bitwę. Zwyciężała, bo zawsze zasłuchana w Boga robiła to co kazał. Rycerze, książęta, znawcy sztuki walki łapali się za głowy. Mówili Joanno to nie tak się robi. Nie tak się wygrywa. Nie do tego służy to urządzenie, które chcesz zastosować. A ona jedno odpowiadała, robię to co widziałam, to co Bóg mi nakazał. I zaskoczenie wszystkich dookoła. Udało się, kolejne zwycięstwo. Jej sława była w pewnym momencie była tak wielka, że czasem wygrywała bitwę bez walki. Na jej słowa, wezwanie wróg wycofywał się z pola walki.

Wstajemy rano i ruszamy do walki. Polem bitwy jest codzienność. Będą nam mówić: Nie bądź taki zdewociały. Nie przesadzaj. Nie bądź taki radykalny. Dogadajmy się. Wszyscy na tym zarobimy. Ustąp troszkę. Teraz taki świat. Wszyscy tak żyją. Dziś to normalne. I tak będą naciskali na mnie i na ciebie byśmy poszli na kompromis. Wyparli się wiary, zasad, honoru, siebie i Boga samego. Dziś kobieta św. Joanna d’Arc uczy nas męstwa nie w walce o swoje, w bójkach czy sporach, ale męstwa w wyznawaniu wiary, w wierności Bogu. Bo na tym polegało jej męstwo. Bez wiary i wierności Bogu spędziła by życie w swojej wioseczce i nigdy nie wyjechała na pole walki. Jej siłą i naszą sił niech będzie wierność Bogu, która pozwala wygrać każdą bitwę i mądrze, dobrze przejść przez życie. Amen


  Na kolejne spotkanie DeNews zapraszamy już 03.06.2017 o godzinie 20:00


KLIKNIJ NA ZDJĘCIE ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ

Foto: Pan Michał Wyszomirski

 

ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.