LUDZIE BOGA – JÓZEF – DeNews – styczeń 2017

Foto Relacja i Słowo ze spotkania DeNews z dnia 14.01.2017


Myślą, sercem i modlitwą zatrzymujemy się przy św. Józefie.

Siostro moja Bracie

Jezus, Maryja i Józef – Święta rodzina. Nie sposób oderwać Józefa od jego najbliższych. Nie sposób zrozumieć Józefa bez jego rodziny. Święty Józef mąż Maryi, opiekun Jezusa, ojciec rodziny. Józef to człowiek sprawiedliwy. Sprawiedliwy to znaczy, szukający woli Boga. Nie moje widzimisię. Nie to co ja bym chciał i jak chciał. Zakochał się i za tę miłość bierze całkowitą odpowiedzialność. Kochaj ponad własne pragnienie. Ponad własne męskie ego. To mężczyzna, który całą winę, karę i konsekwencje chce wziąć na siebie. Święty Józef uczy nas, brać odpowiedzialność na swoją miłość. Za swoją rodzinę. Antoine de Saint-Exupéry w Małym Księciu napisze „… za to co oswoiłem”, za to co nazywasz „moim”, „swoim”. Moja żona, moje dzieci, moja rodzina, moja praca, moja wiara. Weź odpowiedzialność.

To relacja pomiędzy Maryją i Józefem. Słowo musi stać się ciałem. W rodzinie bowiem przykład uczy bardziej aniżeli słowo. To relacja pełna miłości, szacunku i zaufania. Bez  tego ta święta  rodzina rozpadłaby się już na samym początku. Byli otwarci na słowo Boga, które przynosi pokój a nie obstawali tylko przy własnych racjach. Józef widzi swoją Maryję jako dobrą i piękną. Maryja zaś postrzega Józefa jako dzielnego, odważnego i odpowiedzialnego. Tam nie było miejsca na słowa: „ty taka nie taka gdzieś Ty tego dzieciaka złapała”. Tam nie było miejsca na słowa: „Ty niezdaro jeden, ty nieudaczniku, do czego Ty się nadajesz? Nie było miejsca na takie i tym podobne słowa, bo inaczej nie było by Chrystusa, takiego jakim był. Józef uczy nas szacunku, do tych których nazywamy swoimi. Gdy nie masz szacunku do najbliższych, to tak naprawdę, nie masz szacunku do samego siebie.

To relacja między Józefem a Chrystusem. Jezus to dziecko tej rodziny. Józef jest Jego opiekunem, ziemskim ojcem. Bierze swego Syna ze rękę i uczy go życia, stolarki, pracy, odwagi, poświęcenia. To właśnie dzięki takiemu wychowaniu, Jezus w przyszłości będzie dojrzałym mężczyzną. Weźmie krzyż na swe ramiona i nie ucieknie z Ogrodu Oliwnego w chwili trwogi jak dziecko. Bądź Ojcem na wzór św. Józefa, byś synowej swojej nie dał niedojrzałego chłopca ale prawdziwego mężczyznę. Józef uczy nas postawy ojcostwa, bycia przykładem i przewodnikiem po ścieżkach życia. Nic, nigdy nie zwalnia ciebie z bycia dobrym przykładem dla tych, których nazywasz swoimi. Nawet wtedy, gdy dzieci są już dorosłe, nawet wtedy gdy czynisz to ostatkiem sił.

Siostro moja bracie

Tak jak nie sposób zrozumieć świętego Józefa bez Maryi i Jezusa. Tak nie sposób zrozumieć drugiego człowieka bez jego najbliższych, bez twojej żony, męża, dzieci i innych bliskich ci osób. Kochaj ich. Szanuj ich. Wspieraj ich. Oddaj życie za nich. Oni zostali nam dani i zadani. Święty Józef przypomina nam, że do nieba albo wejdziesz z nimi albo nie wejdziesz wcale.


 Na kolejne spotkanie DeNews zapraszamy już 11.02.2017 o godzinie 20:00


 

 KLIKNIJ NA ZDJĘCIE ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ

ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.