LUDZIE BOGA – MATKA TERESA – DeNews – Luty 2017

Foto Relacja i Słowo ze spotkania DeNews z dnia 11.02.2017


Siostro moja bracie

Matka wychowująca samotnie czwórkę dzieci usiadła przy stole zmęczona po całym dniu pracy. Popijała herbatę i wzdychając pytała: „Gdzie jesteś Boże? Dlaczego zostawiłeś mnie z tym wszystkim samą?”

Paweł modlił się, chodził do kościoła, przystępował do sakramentów, ale Bóg do niego nie przemówił. Ma już 72 lata i nigdy nie usłyszał Boga. Nigdy mu nic nie podpowiedział. Czasem w duszy pytał: „Czy Ty naprawdę jesteś Boże?”

Siostro moja bracie

Wielka święta naszych czasów. Świat myślał, że z samym Bogiem żyje za pan brat. Tymczasem Matka Teresa powie: Jeśli kiedykolwiek będę Świętą — na pewno będę Świętą od „ciemności”. Będę ciągle nieobecna w Niebie – aby zapalić światło tym, którzy są w ciemności na ziemi. W swoim pamiętniku napisze: „Miejsce Boga w mojej duszy jest puste. Nie ma we mnie Boga (…) Bóg mnie nie chce”. Nie mam w sercu wiary – ani miłości – ani zaufania – tak wiele tam bólu – bólu z powodu tęsknoty, bólu z powodu uczucia, że jestem niechciana. – Chcę Boga ze wszystkich sił mojej duszy – a mimo to jest między nami to straszne oddalenie…”. W listach będzie pisać: „Bardzo proszę o modlitwę, żeby Bóg zechciał zabrać z mojej duszy tę ciemność, chociaż na kilka dni. Bo czasami agonia tej udręki jest tak wielka, a jednocześnie tęsknota za Nieobecnym tak głęboka, że jedyną modlitwą, jaką jeszcze mogę wypowiadać, są słowa: Najświętsze Serca Jezusa, ufam Tobie – będę zaspokajać Twoje pragnienie dusz”.

To słowa z jednego z bardzo osobistych wyznań św. Matki Teresy z Kalkuty. Dziś już wiemy, jak wielkie cierpienie i wielką ciemność w sobie niosła. Żyła w ciemności, Bóg do niej nie przemawiał. Żyła w opuszczeniu, przez Tego, któremu oddała swoje życie. Czuła się zostawiona przez Tego, Który kazał jej iść na ulice. Czuła się zapomniana, a przecież liczyła na wyjątkowe względy.

W tej wielkiej ciemności Matka Teresa napisze słowa, które są programem jej życia i drogowskazem dla każdego z nas: Ludzie są nierozumni, nielogiczni i samolubniKochaj ich, mimo wszystko. Jeśli czynisz dobro, oskarżają cię o egocentryzmCzyń dobro, mimo wszystko. Jeśli odnosisz sukcesy, zyskujesz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogówOdnoś sukcesy, mimo wszystko. Twoja dobroć zostanie zapomniana już jutro,Bądź dobry, mimo wszystko. Szlachetność i szczerość wzmagają twoja wrażliwośćBądź szlachetny i szczery mimo wszystko. To, co budujesz latami może runąć w ciągu jednej nocyBuduj, mimo wszystko. Ludzie w gruncie rzeczy potrzebują twojej pomocy, mogą cię jednak zaatakować, gdy im pomagaszPomagaj, mimo wszystko. Dając światu najlepsze, co posiadasz, otrzymujesz ciosy,Dawaj światu najlepsze, co posiadasz. Mimo wszystko.

Siostro moja bracie

Może czasem pytasz Boga, a On milczy. Może czasem wszystko idzie pod górkę, jakby Go nie było. Może masz wrażenie, że ty samemu musisz wszystko w tym życiu dźwigać, a świat nie chce się odwdzięczyć. To wiedz, że w tej ciemności stoi Matka Teresa, święta ze światełkiem w dłoni. Zapala go, byś nie stracił nadziei. Wskazuje kierunek, byś nie zwątpił i drogi nie zgubił. Matka Teresa, nie od ubogich, ale od ciemności uczy nas jak wytrwać do końca.


  Na kolejne spotkanie DeNews zapraszamy już 11.03.2017 o godzinie 20:00


KLIKNIJ NA ZDJĘCIE ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ

 

ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.