LUDZIE BOGA – JACEK – DeNews – listopad 2016

Foto Relacja i Słowo ze spotkania DeNews z dnia 12.11.2016


Siostro moja bracie

Listopadowy to czas. Między grobami bliskich, znajomych, przyjaciół chodzimy. Przemierzamy aleje bohaterów, co życie za wolność Ojczyzny naszej, Polskę oddali. Zatrzymujemy się na chwilkę. Zapalimy lampkę. W modlitwie westchniemy za nimi do Boga. Przychodzimy dziś, aby zapalić znicze tu przed Chrystusem za naszych bliskich, którzy już odeszli. Przychodzimy aby zatrzymać się przy osobie świętego. Tym razem św. Jacka. Dlaczego? Przy jego grobie w kościele Świętej Trójcy w Krakowie przeczytamy słowa: „Mocen jest wskrzesić umarłych”. Ten święty to wieki orędownik u Boga. Zasłynął cudami, które trudno jest nawet policzyć. Zasłynął uzdrowieniami chorych i cierpiących. Zasłynął wskrzeszeniami tych, co śmierć już dotknęła. Zasłynął mądrością, która rozwiązywała tyle ludzkich zawiłych życiowych dróg. Święty Jacek uczy nas trzech podstawowych życiowych prawd, które nazywamy jego testamentem:

Żebyście byli pokorni. Znaj swoją wartość. Wiedz również i nigdy nie zapominaj, że należysz do Boga. Od Niego wyszliśmy i do Niego wrócimy. To sprawia, że we właściwym świetle widzimy życie nasze. Świadomość tego uczy wreszcie pokory, która zawsze ma właściwe podejście do świata. Wdzięczność uczy pokory. Nie zapominaj, jak wiele zawdzięczasz innym i pamiętaj, o tym by mówić dziękuję.

Żebyście mieli wzajemną miłość. Za św. Augustynem powie więc: „Gdzie można znaleźć prawdziwy pokój – jeśli nie w tym, którego prawdziwie się miłuje? Kto jest wielkoduszny trwając w dobrym, jeśli żarliwie nie miłuje? Kto jest łaskawy, jeśli nie kocha tego, kogo wspiera? Kto jest dobry, jeśli miłość tego nie sprawi? Kto zbawiennie wierzy, jeśli wiara nie pobudza go do działania miłością? Kto z pożytkiem jest łagodny, jeśli miłość nim nie kieruje?” Kochaj. To znaczy spalaj się dla innych. Miłość to czyny, nie uczucia. Gdy odejdziemy, gdy inni będą nam zapalać znicze, pozostanie po nas tylko to, co z miłości. I tylko miłość z sobą zabierzemy.

Żebyście zachowali dobrowolne ubóstwo. Sam niczego nie posiadał. Wszystko rozdawał, wspierał ubogich, pieszo przemierzał drogi. Dobrowolne, to znaczy, abyśmy posiadali to, co jest nam do życia niezbędne. Posiadali tyle by nie złorzeczyć Bogu i tyle by nie popaść w pychę. Kupujesz? Zadaj sobie pytanie czy naprawdę jest ci to potrzebne. Przejrzyj swoje rzeczy, oddaj to co już nie potrzebne. Niech służą innym.

Siostro moja bracie

            Dziś przychodzimy, aby tych trzech spraw nauczyć się od św. Jacka. Przychodzimy poprosić by nam tę łaskę pokory, miłości i ubóstwa wypraszał. Przychodzimy prosić, za zmarłych, w czyśćcu cierpiących, za poległych polskich, często bezimiennych bohaterów. Przychodzimy prosić tego Wielkiego Orędownika w tym listopadowym czasie, Orędownika co mocą Boga śmierci, śmierć zadawał.

 Na kolejne spotkanie DeNews zapraszamy już 10.12.2016 o godzinie 20:00 KLIKNIJ NA ZDJĘCIE ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ

ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.