SOLI DEO 10 z 1000 – BYĆ CZŁOWIEKIEM – wrzesień 2019

Foto Relacja i Słowo ze spotkania DeNews z dnia 14.09.2019


„Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem.”

Siostro moja bracie

Te słowa wygłosił do sobie współczesnych i do nas dziś, Kardynał Stefan Wyszyński. Wszyscy jak tu jesteśmy, każdy z nas urodził się człowiekiem. Bóg zapragnął abyśmy pojawili się na tej ziemi. Bóg zapragnął naszego istnienia. Co więcej, zanim świat powstał już istnieliśmy w zamyśle Boga. Bóg powołał każdego z nas, bo zakochał się w każdym z nas. A każdego z nas kocha miłością jedyną i nie powtarzalną. Tak jak ojciec i matka kochają swoje dzieci, choćby mieli ich dziesięcioro, każde tak samo mocno, choć inaczej, niepowtarzalnie i bez uszczerbku dla drugiego. Tak z całą pewnością każdy z nas urodził się człowiekiem i to człowiekiem kochanym i chcianym, nawet jeśli nie byliśmy planowani przez naszych rodziców. To bardzo ważne, by mieć tę świadomość, że jestem chciany i kochany, nawet jeśli świat nie przyjął mnie z otwartymi ramionami.  

Siostro moja bracie

Pytanie jest inne. Pytanie, które stawia nam Kardynał Stefan Wyszyński brzmi: „Czy każdy z nas jest człowiekiem?” Co to znaczy być człowiekiem? Socjologia, psychologia, biologia i parę jeszcze innych dziedzin udzielą nam na to pytanie odpowiedzi. Każda z nich zapewne będzie prawdziwa, lecz będzie tylko urywkiem prawdy o nas. Socjologia powie o naszym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Psychologia przeprowadzi różne testy. Biologia opisze nasze ciało. Lecz nasze człowieczeństwo jest zapisane dużo głębiej, jest zapisane w naszym sercu.

Siostro moja bracie

Nasze człowieczeństwo zależy od przeżyć. Wielkość naszego człowieczeństwa zależy od wielkości tego co przeżyliśmy. To co przeżyliśmy, to czego doświadczyliśmy, to tworzą naszą duchowość. Im głębsze są nasze przeżycia tym głębsze jest nasze człowieczeństwo. I odwrotnie. Gdy płytko i powierzchownie idziemy przez życie tak samo płytkie jest nasze człowieczeństwo. Lecz, gdy weźmiemy krzyż na swoje ramiona. Krzyż naszych codziennych obowiązków, krzyż naszych relacji z drugim człowiekiem, krzyż naszej choroby i cierpienia, krzyż naszego bycia dla najbliższych, krzyż naszego zmagania się o Boga w swoim życiu wtedy, najpełniej kształtuje się nasze człowieczeństwo. Bóg, Jezus Chrystus nigdy chyba nie był tak bardzo człowiekiem jak właśnie na krzyżu. Krzyż jest ciężki, lecz jeśli jest niesiony z miłością staje się słodkim brzemieniem. Być człowiekiem to znaczy kochać. A prawdziwa miłość zawsze chce służyć Bogu i człowiekowi.

 


Podobno, jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ

Foto: Pan Michał Wyszomirski


ZAPRASZAMY NA KOLEJNE SPOTKANIE DeNews JUŻ 12 PAŹDZIERNIKA 2019

ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.