SOLI DEO 10 z 1000 – Przebaczenie – październik 2019

Foto Relacja i Słowo ze spotkania DeNews z dnia 14.09.2019


„Człowiek, który nie lubi i nie umie przebaczać, jest największym wrogiem samego siebie.”

Siostro moja bracie

Kardynał Stefan Wyszyński piastował urząd Arcybiskupa Warszawskiego i Prymas Polski w trudnych czasach komunistycznych. Jego wrogów nie da się policzyć na palcach. Aparat Wydziału IV Ministerstwa Spraw Wewnętrzny dniami i nocami myślał nad tym jak unieszkodliwić Kardynała. Byli to tego wydelegowani ludzie, którzy z całą pewnością dali się Prymasowi we znaki. Łatwo było ich nie lubić. Łatwo było ich nawet znienawidzić. Lecz, Kardynał wiedział, że brak przebaczenia tym ludziom bardziej zniszczy jego serce niż im zaszkodzi. Przebaczał, by stać z głową podniesioną do góry, mocny duchem i wiarą.

Siostro moja bracie

W życiu każdego z nas jest ktoś, komu powinniśmy wybaczyć. Może ktoś nas skrzywdził, może to nasi rodzice, którzy popełnili błąd w naszym wychowaniu i konsekwencje tego ciągną się do dziś, może to był ktoś, kto zgorszył mnie swoim życiem i teraz trudno mi wierzyć, może to był, ktoś z kim nam w życiu nie wyszło, a tylko sami się nawzajem poraniliśmy, a może to ja sam muszę sobie wybaczyć kilka spraw, by móc pójść dalej w życiu. A może, muszę wybaczyć samemu Bogu, do którego mam żal, że np. odszedł ktoś bardzo mi bliski. Mam komu wybaczać.

Siostro moja bracie

Wybaczać. Tylko o co w tym chodzi. Pięć rzeczy z których warto zdać sobie sprawę. Pierwsza. Przebaczyć nie znaczy zapomnieć. Kiedy przebaczam to nie zapominam. Nie zapomni przecież matka, że jej dziecko ktoś zabił. Nie zapomni przecież żona, że mąż od niej odszedł. Nie zapomni przecież naród, że został zbombardowany przez inny naród. Nie zapomni i zapomnieć nie wolno. Trzeba pamiętać i je uhonorować. Przebaczyć, znaczy pogodzić się z rzeczywistością. Trzeba wyjść z roli ofiary. Gdy odmawiam przebaczenia, to odmawiam wyzbycia się bólu, urazów, zranień, pretensji. A to tylko i wyłącznie będzie mnie niszczyć. Muszę przebaczyć i żyć dalej a nie puścić w niepamięć. Po drugie. Przebaczyć nie znaczy zwolnić winowajcę z odpowiedzialności.  Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. Papież mu wybaczył, ale konsekwencje swojego czynu zamachowiec musiał ponieść. Przebaczenie nie oznacza „umorzenia winy”. Przebaczenie zakłada uznanie winy. I wtedy, mam co wybaczyć drugiemu człowiekowi. Przebaczenie nie podważa naszego prawa do żądania zadośćuczynienia. I nie zmusza nas do tego byśmy teraz na nowo budowali z nim relacje. Po trzecie. Przebaczyć to znaczy zyskać wolność. Przebaczenie nie zwalnia winowajcy, ale pokrzywdzony odzyskuje wolność. Gdy zostaniemy zaatakowani, doznajemy krzywdy, która może głęboko w nas zmienić np. naszą wiarę w drugiego człowieka. Możemy doznawać bólu i strachu. Możemy żywić nienawiść i chęć odwetu. To wszystko jest normalną reakcją obronną. Trwanie jednak w tym niszczy nas jeszcze bardziej. Przebaczenie jest uzdrowieniem ciała, gdy uwalnia go od napięcia, umysłu, gdy zastępuje destrukcyjne myśli konstruktywnymi i ducha, gdy pozwalając wznieść się ponad wyrządzone zło. Po czwarte. Przebaczyć, to znaczy być silnym. Gdy postanowimy przebaczyć, będziemy musieli zmierzyć się z potężnymi emocjami. By wyjść zwycięsko z tej wewnętrznej walki musimy być silni, musimy być odważni. Zemsta wydaje się bardziej pociągająca. Przebaczenie jest trudem zrozumienia winowajcy, trudem pogodzenia się ze światem, który już teraz będzie inny.

Po piąte. Przebaczyć, to znaczy podjąć decyzję o przebaczeniu. Przebaczenie jest procesem. Musimy dać sobie czas. To nie dzieje się w sekundę. To nie dzieje się w jednej chwili, kiedy mówię słowo „przebaczam”. Przebaczenie jest droga, na którą chce wejść, by uleczyć rany, które ktoś zadał. Nie przebaczam, bo tak każe mi moja religia, drugi człowiek czy pod naporem innych czynników. To będzie tylko fałszywe przebaczenie, które wyrządzi jeszcze większe szkody. Decyzja o przebaczeniu, musi być twoją osobistą i dojrzałą decyzją. Wypływającą z głębi serca, z miłości do Boga, człowieka, samego siebie.

Siostro moja bracie

Bądź przyjacielem samego siebie. Pokochaj siebie miłością piękną i mądrą. Idąc przez życie nie raz, nie dziesięć razy ktoś cię zrani. Oby jak najmniej. Twoje przebaczenie, twoja decyzja o przebaczeniu to jest decyzja o tym, że wybieram w życiu miłość, dobroć, radość, wolność. Bo tylko dobro i piękno, ma moc czynić nas dobrymi i pięknymi. Przebaczaj w nieskończoność i kochaj w nieskończoność.


Podobno, jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ

Foto: Pan Michał Wyszomirski


 

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE SPOTKANIE DeNews JUŻ 9 listopada 2019

Przynieś ze Sobą znicz, aby zapalić go za Swoich bliskich zmarłych.

ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.