SOLI DEO – 10 Z 1000 – Życie to zadanie – grudzień 2019

Foto Relacja i Słowo ze spotkania DeNews z dnia 14.12.2019


„Życie nie jest tułaczką i wygnaniem, ale zadaniem.”

To słowa Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Słowa, te zostawia nam, byśmy się nad nimi pochylili, przemodlili a to zawsze znaczy pomyśleli w perspektywie wiary, perspektywie Boga. O co w tym przesłaniu chodzi?

Siostro moja bracie

Życie jest powieścią. Każdy z nas mógłby zapisać codziennie jedną kartkę i tak po latach powstała by powieść. A każda na swój sposób byłaby ciekawa, byłaby swoistym studium przypadku. Ile wtedy historii by nie uciekło, ile mądrych rad mogłyby przeczytać dzieci, wnuki i prawnuki, gdy już nas nie będzie. Życie nasze jest małą opowieścią. I jest częścią innej opowieści. Tak już jest skonstruowany świat. Nasz osobista odpowiedź jest częścią rodzinnej opowieści, nasza rodzinna opowieść jest częścią opowieści całego rodu, cały ród jest częścią opowieści naszej słowiańskiej opowieści, nasza słowiańska opowieść jest częścią opowieści rodzaju ludzkiego, a opowieść rodzaju ludzkiego jest częścią opowieści Boga. I tak jest ze wszystkim na tym świcie. Wniosek nasuwa się sam, istnieje większa opowieść od naszej małej, choć bardzo ważnej opowieści. I jest to powieść samego Pana Boga. Bóg jest Panem wielkiej opowieści. I w tę opowieść jest wpisana każda inna historia.

Siostro moja bracie

Skoro moja mała historia wpisana jest w wielką opowieść Boga, to czego chce ode mnie Bóg? Po co wstawił w tę moją małą opowieść w swój wielki plan, wielką opowieść życia. Czy zostałem wygnany z nieba na ziemię, by się trudzić, pracować, cierpieć? Nie, Bóg nie stwarza bubli, Bóg się nie myli. Skoro jesteś to znaczy, że Bóg ciebie zapragnął, chciał byś przyszedł na ten świat. I pierwsza sprawa, poczuj się kochanym dzieckiem Boga. Nie jesteś przypadkiem, nie jesteś skutkiem błędu, nie jesteś owocem imprezy. I choćby nawet tak było, bo rodzice byli nieodpowiedzialni i ty ich zaskoczyłeś swoim pojawieniem się na tym świecie, to wiedz, miej te świadomość, że Boga nie zaskoczyłeś. Jesteś Bo On tak chciał. I druga sprawa, skoro nasz Ojciec, który jest w niebie, chciał nas, to znaczy, że ma dla nas zadanie. Jedyne i nie powtarzalne. Zadanie, które tylko ty możesz odkryć. Zadanie, które tylko ty możesz wykonać. Dlaczego? Bo ty jesteś panem swojej opowieści. Nie możesz od niej uciec, zdezerterować, odpuścić sobie, poddać się. Dlaczego? Bo bez ciebie to będzie już inna opowieść, inna historia, nie wydarzy się to, co powinno się wydarzyć.

Siostro moja bracie

Naszym zadaniem jest odkryć swoją małą opowieść w wielkiej opowieści Boga. To jest sposób na to, by nadać sens naszemu życiu, naszej pracy, naszym radościom i cierpieniom, naszej prozie codzienności. Bo skoro jest większa opowieść od naszej, to nasze zadanie i sens musi być w niej ukryte. Jak w pracy, jak w zespole, mój mały wycinek pracy ma sens tylko wtedy, gdy połączymy go z małymi wycinkami pracy, trudu innych ludzi z zespołu. Tak powstaje dzieło. Nie mogą skrzypce w orkiestrze powiedzieć, że chcą grać coś innego, a puzon, nie może grać z innych nut. Bo nikt nie będzie chciał tego słuchać. To będzie fałsz, zgrzyt i dysharmonia. Lecz, gdy się zgrają, powstaje piękna symfonia, a gdy człowiek zgra się z Bogiem, gdy zgra swoją małą opowieść z wielką opowieścią Boga to powstaje symfonia życia, symfonia miłości. I wtedy słychać głosy, jak on potrafi pięknie żyć.

Siostro moja bracie

Życie nie jest wygnaniem, lecz zaufaniem Boga do ciebie. Życie nie jest karą, ale zadaniem, które Bóg wyznaczył ci na ziemi. A może jesteś tu na ziemię posłany niczym oddział specjalny do specjalnego zadania.


Podobno, jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ

Foto: Michał Wyszomirski


ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.