MASZ DOBRĄ WIADOMOŚĆ – DeNews – październik 2014

Foto Relacja i Słowo ze spotkania DeNews z dnia 11.10.2014

Masz wiadomość. Pika telefon. Sms przyszedł.Uśmiech pojawił się na Twojej twarzy. W skrzynce list zobaczyłeś idąc na zakupy, to kolejna wiadomość z urzędu, że coś wpłacić trzeba, uzupełnić, złożyć, wniosek co na półce zżółknie przez nikogo więcej już nie oglądany. Listonosz zapukał i telegram przyniósł. Dziś rzadkość kiedyś, to smutna wiadomość lub urodzinowe życzenia. Sąsiadka w kolejce coś Ci powiedziała, krótki news bo i kolejki krótkie. Zmęczony usiadłeś w fotelu przełączasz kanały, niby nic ciekawego, ale niech gra, informacji bez liku dociera w między czasie. Nic dziś cenniejszego nie ma jak sensacja, dziennikarze się o nią zabijają, by ich stacja była pierwsza.

Dzień pełen informacji, dobrych, złych, wartościowych i bezużytecznych, sensacji, plotek, newsów smutnych i wesołych wszystkimi się karmię, duszę swoją poję, nie jest bez znaczenia co oglądam, czytam i słucham.

Siostro moja bracie

Przychodzi facet do lekarza. Bada, ostukuje, opukuje, ręce rozkłada. Co pan jada? Litania przysmaków, dań pierwszych i drugich, deserów, dokładek długo opowiadać. Nie może być dobrze, skoro tak i tyle pan jada.

Rozmawiasz z człowiekiem, opinii jego słuchasz, wypowiedzi, poglądów. I się zastanawiasz. Czego on słucha, co czyta, jakie ogląda programy.

Czym on swoją duszę karmi. A karmimy swoje ciało, karmimy swój umysł – to od nas zależy jakie jest nasze zdrowie i myślenie. Mądrze trzeba wybierać, nie wszystko zajadać, nie wszystko oglądać, jeśli chcesz być zdrowym, jeśli chcesz spać spokojnie.

Siostro moja bracie

To ode mnie i od Ciebie zależy od Kogo i jakie informacje otrzymujesz. Nie każdego smsa trzeba odebrać, nie każdy mail musi być przeczytany, nie każdy program obejrzany, nie wszystkich poglądy muszę znać, muszę wyrobić sobie własne. A własne wyrabia się wtedy, gdy naprawdę i na serio zagłębię się w myśli, słowa, nauczanie które jest zgodne z tym co w mojej duszy gra. Wtedy będę wiedział kim jestem i co wybierać muszę, bo móc to możesz wszystko, tylko po co?

Siostro moja bracie.

Kim więc jesteś? Którym jesteś? Przychodzi pan czy pani do kościoła i ja przychodzę? Modlę się pobożnie, pacierze zanoszę. Potem idę do domu wszystkich albo i jednego tylko oplotkuję. Chłopak przymila się do dziewczyny, czułe słowa mówi na kolana bierze. Potem do domu wraca, przeklina z kumplami, miejsca w tramwaju kobiecie ustąpić nie potrafi. Dziewczyna jedną maskę nosi w domu, inną z koleżankami, trzecią zakłada na uczelni dla profesorów, czwartą mamy dla Pana Boga, którą przed Kościołem zakładamy i po kościele przy drzwiach zdejmujemy. Którym człowiekiem jesteś naprawdę? Tym z kościoła, z pracy, z tramwaju, tym u dziewczyny, tym z kolejki z sąsiadkami?

Dlaczego o tym mówię?

Bo Bóg listy do Ciebie pisze. Bóg ma dla Ciebie dobrą wiadomość. Twoja skrzynka na listy jest pełna. Zaglądasz do niej – a tam pusto. Dlaczego? Bo Bóg pisze i wysyła wiadomości pod Twój prawdziwy adres. Adresuje je do Ciebie – takim jakim naprawdę jesteś. Nie możesz ich znaleźć, przeczytać, myślisz że Bóg milczy i na modlitwy nie odpowiada.

Dlaczego?

Bo Ty ciągle udajesz kogoś innego, dla każdego masz maskę i nawet dla Boga samego. Twoja skrzynka jest pełna. Musisz tylko odnaleźć siebie, musisz tylko odnaleźć swój prawdziwy adres, musisz odnaleźć swoją skrzynkę choćby na najgorszej ruderze świata wisiała. Musisz jeśli chcesz przeczytać listy od Boga, jeśli chcesz usłyszeć Jego dobrą wiadomość, którą ma tylko i wyłącznie dla Ciebie. Musisz!

Możesz oczywiście wszystko – ale nie wszystko się opłaca.

 

ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.