UKRYTA MĄDROŚĆ – Małe i DUŻE Decyzje – Październik 2018

Foto Relacja i Słowo ze spotkania DeNews z dnia 06.10.2018


 

Decyzje. Każdego dnia podejmujemy decyzje. Od tych małych, o której rano wstanę, kawa czy herbata, po te poważne czy wyciągnąć rękę do zgody, czy wziąć kredyt na remont, jak rozwiązać zadanie, przed którym stoję w pracy. A każda z decyzji pociąga kolejne decyzje i przynosi konsekwencje. Dwie myśli.

Siostro moja bracie

Myśl pierwsza, która ustawia wszystko.

Są decyzje, które wstawiają życie na tory, po których ono się potoczy. Psychologia powie, że każdy z nas oddaje cześć jakiemuś bóstwu – Bogu w niebie – całym swoim sercem, z całych sił, lub ziemskim bożkom – którymi są pieniądze, uznanie, co tylko zniewala człowieka i stawia na starcie do wyścigu szczurów. Podstawowa decyzja wiary, życiowa decyzja polega na wyborze, komu chcę służyć, komu chcę oddawać cześć. W mądrości słowa odnajdziemy podpowiedź „Słuchaj Izraelu, Pan jest naszym Bogiem – Pan jedynie” Pwt 6,4. Ta decyzja, wybór Boga to opowiedzenie się za prawdziwą wewnętrzną wolnością. To jest decyzja, która ustawia całe nasze życie. To ten wybór decyduje o tym jak potoczy się twoje życie, jaka będzie jego jakość. Czy będę wolnym człowiekiem, czy niewolnikiem grzechu, lęków, zachcianek.

Siostro moja bracie

Myśl druga, która pamięta o innych.

Mojżesz wzywa lud by podjął decyzję. To od ludzi, ode mnie i od ciebie, zależy czy wybierzemy życie i szczęście, czy też śmierć i nieszczęście. Życie i szczęście, Bóg nie daje nam tego z automatu. Uzależnia to od decyzji człowieka. Bez tej ważnej decyzji nie doświadczysz w swoim życiu szczęścia. Lecz gdy opowiesz się za życiem i przylgniesz do Boga, błogosławieństwo będzie towarzyszyło Tobie i twemu potomstwu. Dzieciom, wnukom i prawnukom. Taka jest obietnica Boga. Twoja decyzja dotyczy więc, nie tylko ciebie. Decyzje twoich rodziców, dziadków, pradziadków dziś rzutują na twoje życie. Twoje decyzje w dużej mierze ukształtują życie tych co przyjdą po tobie. Ostatnio czekałem na pasach, aż się zapali zielone światło. Obok mnie stanął ojciec ze swoim małym synkiem. Tata rzekł do syna: Idziemy, nie będziemy czekać. Syn chciał go powstrzymać i powiedział: Tato, ale jest czerwone. Nieważne – odrzekł tata i pociągnął za sobą syna.  Któregoś dnia, gdy ten mały chłopak podrośnie i sam stanie na pasach. Przebiegnie na czerwonym świetle. I oby nie skończyło się to nieszczęściem. A ojciec pewnie nigdy nawet nie pomyśli, że to była jego decyzja z tamtego popołudnia. Mam nadzieję, że rozumiesz o czym mówię. Rozmawiam z dziewczyną. Skłania się ku temu by wziąć rozwód. Pytam ją dlaczego nie chcesz walczyć. I ona mi odpowiada. Moja babcia odeszła od swojego męża. Moja matka rozwiodła się z tatą. Dlaczego ja mam tego nie zrobić?  I odwrotnie rozmawiam z młodym małżeństwem, w którym nie jest dobrze. Rozwodu nie biorą pod uwagę. Mówią wprost. Nasi rodzice też mieli swój trudny czas. Wytrwali, pokonali kłopoty, dziś są szczęśliwi. My też wierzymy, że i nam się uda. Mam nadzieję, że rozumiesz o czym mówię. I tak człowiek przyciąga do siebie i innych życie lub śmierć, błogosławieństwo lub przekleństwo.

Siostro moja bracie

Bóg nie wdaje się z nami w teoretyczne dyskusje. Życie z nami nie dyskutuje. Stawia nas przed wyborem. A my? Dziś podejmujemy decyzje. A jutro zbieramy ich owoce.


Podobno, jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ

Foto: Pan Jakub (bez nazwiska, by nie złamać RODO:) )

ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.