UKRYTA MĄDROŚĆ – Raz Jeszcze – Marzec 2019

Foto Relacja i Słowo ze spotkania DeNews z dnia 09.03.2019


Odważyć się zacząć raz jeszcze.

Siostro moja bracie

Abraham opuszcza swoją ojczyznę: „Pan powiedział do Abrama: Zostaw twoją ziemię, twój ród i dom twojego ojca i idź…”.                I wyruszył, bo uwierzył Bogu i jego obietnicy. A mowa jest tu o potrójnym wyjściu każdego z nas. Wyjście pierwsze z ziemi rodzinnej. Trzeba nam wyjść z krępujących więzów i uzależnień. Wyjść z ziemi rodzinnej to zdecydować się na wolność, na zostawienie wszystkiego co nie pozwala nam żyć, na uwolnienie się od przypisanych nam ról. Drugie wyjście to zostawić swój ród. Mowa jest tutaj o przeszłości. Trzeba nam się oderwać od dawnych zranień i urazów, przestać je wreszcie rozpamiętywać. A będę mógł je zostawić tylko i wyłącznie wtedy, gdy je zauważę i nazwę. Wreszcie muszę oderwać się od emocjonalnego przywiązania do tego co było, od idealizowania przeszłości, że kiedyś to były czasy, a zacząć żyć tu i teraz. Trzecie wyjście dotyczy „opuszczenia”, rzeczywistości widzialnej. „Wywędrować” z tego co składa się na ten świat, z bogactwa, prestiżu, sukcesu a wkroczyć na drogę przemiany. Przemiany przez Boga, której doświadczy tylko ten, który odważy się wyjść, wyruszyć, zacząć jeszcze raz.

Siostro moja bracie

I wtedy, Chrystus odwraca się do nas i pyta jak uczniów idących za Nim: Czego szukacie? Ktoś, kto chce zacząć od nowa, wyruszyć w drogę musi wiedzieć czego chce, musi wiedzieć, dokąd chce dojść i czego szuka. Dlatego tak ważne są Chrystusowe pytania: Czego tak naprawdę szukasz? Czy jesteś pewien czego chcesz? Czy jesteś gotów ponieść tego konsekwencje? A uczniowie zamiast odpowiedzi zadają Mu pytanie: „Gdzie mieszkasz?” Chcą Go lepiej poznać. Zobaczyć jaki jest? Sprawdzić czy jego obietnice nie są na wyrost? To zrozumiałe i Chrystus im odpowiada: „Chodźcie a zobaczycie”. Muszą poznać nowego Mistrza, przekonać się do Niego, muszą więc z Nim pobyć. Uczniowie poszli i zobaczyli. Poznali atmosferę i zaufali swojej intuicji, że z Nim, z Chrystusem poskładają swój rozsypany świat i w pełni staną się człowiekiem. A wszystko to stało się około godziny dziesiątej, która jest liczbą pełni, całości.

Siostro moja bracie

I pomyślał sobie człowiek: Mi już nie uda się poskładać do tego w jedną całość, wyjść ze starego, zacząć od nowa. Gdy taka myśl pojawia ci się w głowie, to posłuchaj słów św. Pawła: „Jeśli […] ktoś [pozostaje] w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To co dawne minęło, a oto wszystko stało się nowe”. Powtarzaj te słowa niczym mantrę, niech one przenikną do twojego serca, a zaczniesz patrzeć na siebie w nowy sposób. Poczujesz, że to co było już minęło, a ty – czyli ten kto to przeżył, już nie istnieje. Zrodziłeś się na nowo, choć musisz to dostrzec i uchwycić. Zrodziłeś się w Chrystusie, który zsyła swoje błogosławieństwo, dobrze na ciebie patrzy. I ty spojrzysz na siebie dobrze, na nowo, przyjmiesz błogosławieństwo i staniesz się błogosławieństwem dla innych. Bo miałeś odwagę wyjść, opuścić wszystko i zacząć jeszcze raz. Nie samemu, lecz z Chrystusem.

 


Podobno, jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ

Foto: Pan Michał Wyszomirski


Więcej słowa w tym duchu

ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.