UKRYTA MĄDROŚĆ – Usłyszeć Boga – Styczeń 2019

Foto Relacja i Słowo ze spotkania DeNews z dnia 12.01.2019


Jak miło jest oderwać się od obowiązków. Zapomnieć o problemach, które czekaj na rozwiązanie. Wyłączyć telefon, by nie być na nieustannym czuwaniu. Człowiek szuka spokoju. Choć na chwilkę chce go zaznać. Cisza jest bowiem pragnieniem serca człowieka.

Siostro moja bracie

Zdałoby się jednak, że wszystko dookoła utrudnia nam ją znaleźć. Są ludzie, tak głośni, że własnych myśli nie słychać. Ktoś chce z tobą walczyć narzucając ci siebie i swoją prawdę. Natłok informacji przelatuje przez głowę każdego dnia, tak, że trudno je posegregować, a co dopiero się nad nimi zastanowić. Oddzielić w nich plewa od ziarna. Psalmista zwraca się wtedy do Boga. W Nim szuka pokoju, bo tylko w Bogu człowiek może znaleźć ukojenie „Dusza moja odpoczywa w Bogu, od niego przychodzi moje zbawienie”. W czytaniu które usłyszeliśmy. Bóg pokazuje Eliaszowi jak i gdzie może Go spotkać, a gdzie i w jaki sposób na pewno Go nie spotka. A Eliasz jest u szczytu swoje sławy, powodzenia. Pasmo sukcesów nie ma końca. Sam pokonuje 450 proroków Baala. I wtedy przychodzi lęk. Ucieka przed Królową Izebel. Traci siły, poddaje się uświadamia sobie, że niczym nie różni się od proroków Baala. Bo również i jego serce, tak jak ich wypełniało pragnienie sukcesu, choć kierowała nim walka o sprawę prawdziwego Boga. I życzy sobie śmierci. Bóg wyciąga go z tej rozpaczy. Wysyła na pustynie w czterdziestodniową wędrówkę. Tam Eliasz staje się świadkiem trzech zjawisk przyrody w których ludzie szukali Boga. Wichury, ognia i trzęsienia ziemi. Oznaczają one kolejno entuzjazm (wichura), perfekcjonizm (ogień wypalający wszystko co nieczyste), oraz władzę (trzęsienie ziemi, które niszczy wszystko co sprzeciwia się Bogu). A wszystko to jest wizerunkiem, naszym wyobrażeniem Boga. A potem daje się słyszeć szmer łagodnego powiewu (głos ulotnego milczenia). To w tej ciszy, w tym powiewie, Eliasz spotyka Boga. A milczenie, potęgą ciszy rozbija w pył wszystkie wyobrażenia. Bóg jest milczeniem. Nie spotkasz Boga, gdy gniewnie pokrzykujesz. Nie spotkasz Boga, gdy rozpychasz się łokciami przez życie. Nie spotkasz Boga, gdy hałaśliwie bronisz nawet prawdziwej wiary. Spotkasz Boga, usłyszysz Boga tam, gdzie uwalniasz się od swoich wyobrażeń o Nim. W milczeniu, Bóg łagodnie dotyka nas i uwalnia od teorii na Jego temat i czyni nas wrażliwymi na spotkanie z Nim. W ciszy otwieramy się na Boga, a On dotyka naszego serca, tak że możemy Go usłyszeć. Warunkiem znalezienia się w ciszy jest uciszenie naszych myśli. Cisza zewnętrzna to za mało, musi zamilknąć nasz umysł, nasze wyobrażenia.

Siostro moja bracie

Gdy ścięto Jana Chrzciciela, to Jezus odchodzi w odludne miejsce. Tam w ciszy, szuka odpowiedzi na pytania. Tam w ciszy, zanurza się w Ojcu, by to od Niego pochodziło słowo, którym już niedługo będzie przemawiał do tłumów. Skoro Jezus potrzebował samotności, ciszy. To jak bardzo my jej potrzebujemy by uwolnić się od dostosowywania się do życzeń i oczekiwań innych ludzi, lub ulegania własnym potrzebom. W samotności konfrontujemy się z samym sobą. Tam w ciszy pojawiają się w nas wszystkie myśli i uczucia jakie możesz sobie wyobrazić. Tam w ciszy możesz jednak to wszystko uporządkować i zrozumieć, co tak naprawdę gra w sercu twoim. Tam w samotności odludnego miejsca, odkrywam jaką drogą mam iść, by moje życie było spójne z samym sobą – co oznacza nic innego, jak spójne z samym Bogiem, którego słyszysz całym sobą.

 


Podobno, jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ

Foto: Pan Michał Wyszomirski


 

 

 

 

 

 

 

ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.