UKRYTA MĄDROŚĆ – Życiowa orientacja – Wrzesień 2018

Foto Relacja i Słowo ze spotkania DeNews z dnia 08.09.2018


Pewnego razu Herakles lub Herkules jak kto woli, szedł ścieżką przez las. Na rozstaju dróg, spotkał dwie boginie: Cnotę i Rozkosz. Każda z nich namawiała go, aby wybrał jej ścieżkę. Rozkosz, obiecywała uciechy i radości życia. Cnota, mówiła o drodze pełnej trudów, cierni i poświęcenia. Dwie kobiety walczyły o serce młodego Herkulesa. Siostro moja bracie

Na rozstaju dróg staje człowiek. I dwie drogi ma do wyboru. Psalmista nam je pokazuje. Droga sprawiedliwego i występnego. Droga sprawiedliwego prowadzi przez radość Bożego prawa. Przykazania nie są dla niego ciężarem, ale drogowskazem. Jest jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą. Dobrze wie, czego chce od życia. Droga występnego odrzuca przykazania. Chodzi po ścieżkach kaprysów, zachcianek, gdzie nie liczy się Bóg i drugi człowiek. Liczy się tylko jedno „moje ja”. Jest jak plewa, które wiatr rozmiata. Sam nie wie, czego chce od życia.

Walka więc trwa. Walka o serce i w twoim sercu. Dwie siły o nie walczą. Siła prawa i bezprawia. Którą posłuchać, którą drogą pójść? Są tacy co będą przekonywać. Boże prawo, Jego Przykazania są zbyt trudne dla ludzi. To ciężar nie do uniesienia. Mojżesz w Księdze Powtórzonego prawa powie Izraelitom. Przykazania są bliskie człowiekowi. Przykazania są zgodne z naturą człowieka. Przykazania najlepiej opisują twoje serce. Dlatego właśnie, nie przekraczają naszych, twoich możliwości. Przykazania są pragnieniami serca. Twoje serce jest dobre. Twoje serce jest szczere. Twoje serce myśli jak Bóg. Pomyśl. Dlaczego płaczesz, gdy oglądasz piękny romantyczny film? Dlaczego się wzruszasz, gdy główny bohater staje po stronie sprawiedliwości? Dlaczego podziwiasz, tych co nie idą w życiu na kompromis? I czasem w ukryciu marzysz, by być jak oni, by przeżyć taką miłość, by dokonywać takich czynów. Dlaczego? Bo twoje serce jest piękne. Bo w twoje serce są wpisane Boże Przykazania, Boże Prawo. Przykazania to nie tyle co pouczenia, nakazy, propozycje. Przykazania, gdy prześledzimy ich etymologię to zobaczymy, że oznaczają przebudzenie. Przykazania budzą nas. Otwierają nam oczy. Byś zobaczył ludzi i świat, takim jakimi są naprawdę. Bóg to nie despota, co dekretem wprowadza nakazy i zakazy. Bóg to troskliwy Ojciec, który daje przykazania, bym żył zgodnie ze swoją naturą. Bym żył w zgodzie ze swoim sercem. By moje serce nie było rozerwane pomiędzy tym, czego pragnie a tym jak żyję. Bóg daje przykazania, bym miał dobrą orientację w złożoności życia.   Izraelici widzieli w przykazaniach dobrodziejstwo, które opisywało ich serce i stało na straży mądrości życia, pięknego życia.

Siostro moja bracie

Orientacja życia, polega na pójściu za głosem serca. A pragnień Twojego serca, nic tak dobrze nie opisuje jak właśnie przykazania. Herkules dokonał wyboru. Wybrał cnotę, co w zamian obiecywała wieczną sławę i nieśmiertelność.

 


Podobno, jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE ABY OBEJRZEĆ GALERIĘ

Foto: Pan Michał Wyszomirski

 

ks. Jacek Laskowski

Człowiek. Ksiądz. Człowiek. A potem, pasja. Bo czym, byłoby życie bez pasji? Motocykl, narty, podróże, fotografia, książka, słowo. Słowo, które wypowie, co pomyśli głowa. Słowo Boga, co serce poruszy. Dlatego powstaje DeNews - spotkanie, zamyślenie, modlitwa, światło, muzyka, obraz. I jeszcze raz człowiek.